MCCB BREAKER 800A 4POLE MG 800L-0800-04
(0 Review)
0 Orders
UGX 1,315,400
  • Nothing tax configuration added for this product
Product Description
The MG MCCB Breaker 800A 4Pole MG 800L-0800-04 is a robust circuit breaker. With thermal-magnetic tripping, it protects circuits from overloads and short circuits effectively.
Product Attributes
  • Material: Thermosetting plastic (housing), copper/silver alloys (contacts)
  • Dimensions: Approx. 25 x 15 x 10 cm
  • Weight: Approx. 6–8 kg
  • Features:
    • Thermal-magnetic trip
    • 800A, 4-pole
    • Voltage: AC 220–415V, 50/60Hz
    • Breaking capacity: 50kA
    • Adjustable trip settings
    • Application: Power distribution
    • Warranty: 1 year
  • Accessories: Mounting hardware
  • Color: Black/grey
  • Capacity: 800A rated current